Akupunktura wspierająca płodność

W jaki sposób możemy leczyć niepłodność akupunkturą?

Akupunktura poprzez regulację poziomu hormonów, wzmocnienie sił witalnych organizmu zwiększa szanse na poczęcie. Może pomóc w specyficznych dolegliwościach, takich jak:

U KOBIET:

• Endometrioza
• PCOS (zespół policystynicznych jajników)
• Niedrożność jajowodów
• Cienkie endometrium
• Blokada emocjonalna przed zajściem w ciążę
• Włókniako-mięśniaki
• Nieregularne cykle menstruacyjne
• Brak owulacji
• Zaburzenia poziomu hormonów (FSH, Prolaktyna, progesteron)

U MĘŻCZYZN:
• Poprawa parametrów nasienia, takich jak:

– Ruchliwość plemników
– Żywotność plemników
– Liczba plemników
– Budowa morfologiczna plemników

• oraz problemy z erekcją, niskim libido i przedwczesnym wytryskiem.

W jakich jeszcze sytuacjach poleca się akupunkturę?

Akupunktura ma wspaniałe efekty również jeśli chodzi o podniesienie skuteczności technik wspomaganego rozrodu (inseminacja, invitro). Na każdym etapie harmonogramu (wyciszanie, stymulacja, pobieranie jajeczek, oraz transfer), jakiemu jest poddana pacjentka można dobrać odpowiednie nakłucia i przygotować organizm na jak najlepsze rezultaty bez efektów ubocznych dla przyszłej mamy i jej dziecka.
Jest też bardzo pomocna w redukcji emocjonalnego napięcia, jakie towarzyszy parom starającym się o dziecko.

Jak długo trwa leczenie akupunkturą?

Dla pacjentów przygotowujących się do IUI lub IVF czy też starających się zajść w ciążę naturalnie, zaleca się kontynuowanie terapii przez okres 60-120 dni o częstotliwości 1 zabieg tygodniowo, wliczając w to często terapie zioło lecznicze oraz zmianę diety. Spoglądając na to z perspektywy medycyny zachodniej to:

1) pełny cykl tworzenia się nowych, dojrzałych plemników trwa 74-100 dni. Warto o tym pamiętać jeśli w celu poprawienia jakości nasienia zmieniamy styl życia, przyjmujemy preparaty ziołowe (suplementy diety). Efektów ich działania możemy oczekiwać najwcześniej po około 3 miesiącach.

2) rozwój pęcherzyka w stanie spoczynku do stadium dominującego (owulacji) trwa 120 dni
Oznacza to, że jeśli chcemy osiągnąć jakieś efekty w pierwszym stadium rozwoju jajeczek i plemników, to musimy rozpocząć terapię i kontynuować ją przez ich odpowiednią długość życia. Najlepsze rezultaty wynikające z akupunktury i ziołolecznictwa zostały odnotowane w czwartym, piątym i szóstym miesiącu – bezpośrednio po trzech miesiącach leczenia.
Zdarza mi się wspierać pacjentki tuż przed inseminacją i w okolicy transferu – wtedy są to pojedyncze zabiegi.

Efekty akupunktury

Zwykle 2-3 pełne cykle menstruacyjne wystarczą, aby się upewnić, czy dzięki leczeniu zachodzą oczekiwane zmiany.
W wyniku stosowania akupunktury pacjentki zauważają zmniejszenie się oznak zespołu napięcia miesiączkowego, odczuwają mniej boleśnie menstruację, pojawia się komfort trawienny, lepsze samopoczucie oraz przy najlepszym możliwym scenariuszu zachodzą w upragnioną ciążę.